בריכות נוי לגינה

הקמת בריכת נוי בגינה הוא תהליך קסום שמספק הרבה אושר ושלווה ומשדרג את איכות החיים. גם אם אתם מתגוררים בכרך הסואן, בריכת נוי תתרום נופך פסטורלי שיווסת וישקיט את ההמולה סביבכם באמצעות כל אותם אלמנטים מרגיעים כמו זרימת מים, נחל, דגים צבעוניים, צמחייה ופלגים, שיחד יוצרים הרמוניה ומעניקים מקור חיים טבעי, איכותי וייחודי. עוד בשלב תכנון הגינה חשוב לאתר בקפידה את המיקום של בריכת הנוי ויש לקחת בחשבון שהאזור בו תמוקם בריכת הנוי יהיה בסמוך לפינת ישיבה מוצלת שממנה ניתן לצפות בדגים ובזרם המים, להקשיב לרחש פכפוך הזרם וכמעט להצליח לחוש במים הצוננים. במאמר זה נספק מספר טיפים חשובים שיכולים לסייע בתהליך הקמת בריכות נוי בגינה.

בריכת נוי - בריכות נוי לגינה

בריכות נוי לגינה

התייחסו לתנאי מזג האוויר

בריכות נוי הן למעשה בריכות אקולוגיות שמתמזגות עם הטבע והסביבה. בשלב הראשון בו מאתרים את המיקום של בריכת הנוי בגינה יש לוודא את תנאי מזג האוויר ולדאוג שקרני השמש לא יגיעו לבריכה בצורה ישירה. קרינה ישירה עלולה ליצור ירוקת במים בשל התחממות יתרה של המים וכך היא עלולה לקצר את חיי הדגים. בנוסף, יש לשתול צמחייה מתאימה לצד הבריכה שתשרה צל, לרבות בשעות החמות. עוד רצוי לוודא, שלצד בריכת הנוי יהיה ברז מים למילוא מים ונקודת חשמל עבור תאורת הבריכה שמיועדת לשעות חשוכות. מומלץ שלא לבנות את הבריכה במיקום נמוך, על מנת שלא יחדרו אליה מי ניקוז ומי גשם וכך גם נמנע מחיות מחמד, כמו חתולים וכלבים, לנסות לאכול את הדגים.

עיצוב וצמחיית הבריכה

עיצוב גינות ובריכת נוי יבוצע על ידי בחירה באלמנטים דקורטיביים כמו מפלים, גשרון מעל הבריכה, אבנים דקורטיביות, סוגי דגים צבעוניים וצמחייה ייחודית שגדלה וצפה על פני המים. לצמחיית בריכת הנוי יש תפקיד מהותי ולכם יש לבחור אותה בקפידה, צמחייה תנקה את המים מרעלים, תחמצן את המים עבור הדגים, תצליל אזורים רבים בבריכה, תמנע ירוקת ואף תשמש מקור מסתור לדגיגונים הקטנים. סוגי הצמחים שמיועדים לבריכות נוי מתחלקים לצמחי גדה כמו אירוס אנף ואוזן הפיל, צמחים צפים כמו היקינתון ושושנות מים כמו נימפאה לילה ועוד.

בניית בריכת נוי לדגים

שום בריכת נוי לא תהיה מושלמת בהיעדר מספר דגי בריכה שישחו בה ויעניקו לה חיים. סוגי הדגים שמתאימים לבריכת נוי הם דגי הקוי היפני, דגים צבעוניים, יפים ועמידים שיכולים לחיות שנים רבות אולם חשוב להתאים להם את הצמחייה המתאימה. סוגים נוספים הם דגי הזהב והדגים הביולוגיים והסניטרים, שבנוסף ליופי שלהם, הם גם יתרמו בניקיון, הם יאכלו את הירוקת ואת שאריות הצמחייה שנבלה ויבצעו פעולת חיטוי טבעית לבריכה על ידי אכילת זחלי יתושים ועוד מזיקים. עוד חשוב לציין, שהכמות של הדגים בבריכה תהייה תלויה בעיקר באיכות הציוד, המשאבה, הפילטר והחמצן שיש בבריכה ולכן בכל תכנון בריכות נוי לדגים יש להתייחס בקפידה לכמות הראויה של הדגים ולשלב בה זנים שונים, מה שיוצר סביבה יותר עמידה והרבה יותר צבעונית.

תחזוקת בריכת הנוי

המפתח לשמירה על בריכה צלולה ונקייה לאורך זמן תהייה תחזוקה שוטפת ומקצועית. מלבד הדגים שיכולים לסייע במיגור הירוקת, מומלץ להוסיף למי הבריכה גם חומרים שמחסלים אותה ותוספות של בקטריה טבעית. היה ואין מערכת אוטומטית למלא את המים מומלץ למלא את הבריכה לפרקים, שכן המים בה יתאדו לאט לאט. חשוב לשמור על התנאים שהצמחייה זקוקה לה וכן הדגים ולהאכילם בהתאם להנחיות וכן לדאוג לנקות את העלים שנופלים למים כדי שלא יגרמו לריקבון וייצרו זיהום.