בריכות נוי בגינות פרטיות

בתרבויות המזרח, אלמנט המים מייצג את מקור המים שקיים בטבע ולכן נחשף במקומות אלה לבריכת נוי קסומה, כמעט בכל גינה. בריכת נוי תמשוך אליה כל אחד כמו מגנט, שכן, צלילי פכפוכי המים, תנועתם, הטוהר, הקרירות, הדגים הצבעוניים והציפורים שמגיעות להרוות את צימאונם – ישרו מיד השפעה נעימה ותחושה מלטפת ומרגיעה לנפשו של כל אחד.

נוי בגינות - בריכות נוי בגינות פרטיות

בריכות נוי בגינות פרטיות

עיצוב בריכת נוי

בריכת נוי יכולה להיות בנויה משלל חומרי גלם שמוכסים ביריעות PVC או מיציקת בטון קשיחה. ניתן לשלב מגוון רחב של חומרים מהטבע כמו אבן טבעית, לוחות עץ, שיש טבעי, חלוקי נחל וכולי. בריכה יכולה להיות מעוצבת באופנים שונים ובסגנונות עיצוב שמותאמים לסגנון הגינה המעוצבת. ניתן לבנות את הבריכה בצורה שקועה או לקבע אותה לגבוה כשהיא ניצבת מעל פני הקרקע. יש היום מנעד רחב של בריכת נוי שמגיעות בצורה של בריכת גלישה, בריכה עם גשרון מעליה, בריכה שהיא השתקפות, בצורת אליפסה ועוד. ניתן להחליט שבריכת הנוי תיועד לצמחים או לדגים, או שהיא תתמלא בכלור. יש אפשרות לשלב בה מפל, ערוץ מים, מזרקה וכולי. אפשר לשלב לצד הבריכה או בתוכה, צמחי מים, צפרדעים, כדים, מסלעה וכן לחבר לה תאורה מבחוץ או בפנים הבריכה.

כיצד נבחר מקום מתאים לבניית הבריכה?

לבריכת הנוי מומלץ להיחשף כבר מפנים הבית, לפי תורת הפאנג – שואי המיקום הראוי ביותר לכל מקור מים טבעי, יהיה מקום שממנו ניתן להשקיף עליו, כמו בחזית הבית, באזור שלפני הכניסה לבית או ביציאה למרחב הישיבה בגינה. כמו כן, עדיף למקם אותה לצד פינת ישיבה מוצלת ורצוי שגם חלק מהבריכה עצמה יהיה מוצל. עוד מומלץ, יהיה למקם את הבריכה בפינה הדרום – מזרחית של הגינה, שזה מיקום אידיאלי לכל מימוש משאלה ולשפע חומרי.

תכנון בריכות נוי בגינות

יש לתכנן את הבריכה באופן שימנע כל סכנה מפני ילדים. לבריכת נוי שבנויה במרפסת או על גג יידרש אישור ממהנדס. כמו כן, צמחי מים פורחים צריכים לכל הפחות ארבע שעות של שמש ישירה ומאידך, עודף שמש יגרום להתחממות של המים עד כדי הופעתן של האצות. בהתאם לזאת, מומלץ  שחציה של הבריכה יהיה מוצל רוב הזמן על ידי חלקי עץ או הצללה של שיח, יחד עם זאת, חשוב להרחיק נשירה של עלים שעשויים להביא לידי ריקבון המים. יש לבדוק ששטח הגן לא מתנקז לאזור הבריכה. ככל שנפח המים בבריכה יהיה גדול יותר, כך המערכת האקולוגית תתאזן, על כן מומלץ שנפח המים יהיה מעל 2 קוב. בנוסף, נדרש שניים עד שלושה מפלסי עומק בבריכה – מפלס שהוא בעומק של מינימום שישים ס”מ לצמחי מים עמוקים, ושיהיה גם מקום מפלט לדגים בימים של מזג אוויר קיצוני. יש ליצור מדרגות שתילה בהם יונחו עציצים עם צמחי גדה. ניתן גם להניח מדרגה רדודה שבה ישקעו אבנים היקפיות. יש להתאים את השטח שמסביב לבריכה בהתאם לשטח השתילה שאותו מתכננים.

האיזון האקולוגי של הבריכה

על מנת שהבריכה תהיה בריכה צלולה ונקיה, מוטל עליה להיות תמיד באיזון ביחס בין חנקן לחמצן, כשרוב הזמן נדרשת רמת חנקן נמוכה. מי שאחראי לאיזון הזה הן בעיקר הבקטריות שמפרקות תרכובות חנקן מזיקות ומשנות אותן לתרכובת יעילה שמאפשרת צימוח. כדי לאפשר בבריכה איזון אקולוגי יש להאכיל את הדגים במידה, לנקות את שטח הבריכה מעלים וכל מה שעשוי ליצור ריקבון, לעשות שימוש באדמה עם מעט חנקן ולספק סביבה מחומצנת אידאלית להתפתחות בקטריות.