5 - הקמת גינה אורגנית

גינה אורגנית

החשיבה הירוקה משפיעה על אופני הצריכה שלנו, אנו צורכים בצורה נבונה יותר למען בריאותנו, ומעדיפים מוצרים שניתן למחזר ולהשיבם למעגל הצריכה שלנו האופן שפוגע פחות בסביבה. ללקסיקון שלנו נכנסו מושגים כמו פליטת פחמ מול אוזון, קיום בר קיימא, אנרגיה סלוארית ואפיקי אנרגיה מתחדשים, סלואו פוד, ביצי חופש, תנאי סחר הוגן ועוד, מושגים אלו משלבים בין תנאי קיום הומנים יותר לחשיבה אקלוגית כך שהצריכה שלנו הופכת גם מצפונית יותר וגם בריאה ונקיה יותר ממניפולציות תעשיתיות שמטרתן להגדיל את שורת הרווח לקונצרנים גדולים ובינלאומיים על חשבון איכות החיים והבטחון שלנו במחר. אחת ההתפתחויות של הגל הירוק שנקלטו היטב בישראל היא התזונה האורגנית שכבר מזמן הפכה ליותר מטרנד והיא פה איתנו כדי להשאר, במרכולים ובשוווקי איכרים יכול הציבור הישראלי לרכוש ולצרוך מזון נקי מחומרי הדברה, ללא ”שיפורים” גנטיים, ובהחלט בריא יותר. ההמשך של המגמה מתבטא גם במודעות מתעצמת לאפשרות לספק לעצמנו תוספים לתפריט שלנו שהם אורגנים, במסגרת צריכה אוטרקית בגינות ירק אורגניות.

יתרונות הגינה האורגנית למשק הבית הפרטי

גינה אורגנית היא הגדרה רחבה מאד שכוללת בתוכה צורות רבות של גידול, אם במסגרת קהילתית או לבד לצריכה עצמית במרפסת הבית, אם על שטח אדמה גדול, במערכים הידרופונים או באדנית צנועה. גינה אורגנית יכולה לשפר את איכות חיינו בכמה מישורים בהוספת תחביב מרגיע ומתגמל ותחושת שלווה בהתחברות למחזור הטבע ובאישוש קשרים קהילתיים ומשפחתים, בהטבת בריאותנו בתזונה נכונה יותר, מלאת ויטמינים וללא חומרים מזיקים, ובחסכון כספי מצטבר, מכיוון שהירקות והפירות שגדלים בגינתנו אינם עולים לנו כסף וגדילתם דורשת רק תשומת לב, מים ושמש.

כיצד להתחיל?

הבסיס לכול גינה אורגנית הוא גידולים עונתיים, בעוד אנו רגילים לקבל כיום פירות קיץ גם בחורף ולהיפך, תוך עשיית פשרות גדולות עם הטעם החיוור של פריות וירקות שגודלו בתנאים מלאכותיםם מחוץ לעונתם, בגינה אורגנית אנו מתמזגים עם מחזורי העונות ובוחרים בגידול לפי העונה. יתרונה של גינה אורגנית באפשרות לשוב ולגדל את אותם סוגי גידולים גם בעונה הבאה המתאימה ללא שנצטרך לרכוש זרעים בשנית, וזאת עם ננצל את הזרעים שבתנובת הגינה הנוכחית. יש לדאוג לאדמה עשירה במינרלים לצמחים, פינה מוארת טבעית שמאפשרת תהלכי פוטוסינטזה מיטביים והשקיה. להזנת האדמה שבה נובטים הזרעים והופכים לצמח משגשג כדאי להשתמש בקומפוסט אשר הופך את כול השאריות המזון האורגניות של משק הבית לדשן עשיר שטומנים באדמה. תכנון הגינה נעשה לפי גודלה, מיקומה, מספר המשתתפים בעבודת האדמה, וסוג בגידולים שתרצו לגדל בה. התחלה טובה היה להכיר את תחום הגינון האורגני ולבדוק אילו גידולים אפשריים מתאימים להנבטה כשאתם מחליטים על הקמתה.

צרו קשר לקבלת מידע והצעת מחיר:

טלפון: 050-7490049 דוא”ל: [email protected]