הקמת גינה ללא דשא

כשנדמיין בראשנו גינה ביתית תמיד נראה את הדשא הירוק כמצע שתוחם את כל הגינה, אולם כיום כשהכל סביבנו הופך ליעיל וחסכוני, דשא טבעי הופך להיות בחירה כמעט אחרונה לאור כל החידושים והאלטרנטיבות שמוצעות היום לריצוף חוץ גינה. אנשים רבים תוהים באיזה חומר לחפות את חלל הגינה שלהם. טיפ חשוב שכדאי לאמץ הינו חשיבה מוקפדת על התחזוקה העתידית של הגינה וכיצד ניתן לחסוך במים.

מצד אחד הדשא נחשב לרכיב חשוב בכל הגינה, הוא מוסיף הרבה צבע ומרקם נעים ושומר על מראה טבעי ומזמין. אך יחד עם זאת, לדשא יש גם לא מעט חסרונות – הוא דורש תחזוקה יומיומית, השקיה מתמדת ובזבוז רב של מים, גיזום בתדירות גבוהה, שמירה מפני מזיקים ועוד ועוד. אי לכך, יש היום מגוון חלופות חדשניות להקמת גינה ללא דשא שיוצרות גינה מודרנית קסומה, מרשימה וגם חסכונית. להלן כל התחליפים הנפוצים לדשא טבעי.

דשא סינטטי

הדשא הסינטטי נחשב לתחליף נפוץ ואיכותי לדשא רגיל. הוא נראה ממש כמו דשא טבעי אך הוא הרבה יותר יעיל וניתן גם להניח עליו ריהוט, זאת להבדיל מדשא אמיתי שדורש תחזוקה וריהוט רב שמונח עליו, יאלץ אותנו תחזוקה כפולה. בנוסף, לא צריך להשקות אותו, לגזום ולדאוג למזיקים. לפני שמחליטים על דשא סינטטי רצוי לדעת כיצד משלבים אותו בצורה נכונה כדי להצליח ליהנות מכל יתרונותיו. דשא סינטטי מתאים לכל הקמת גינות יוקרה, גינות כפריות ועוד.

דקים לגינה

אחד החיפויים היותר פופולאריים בגינה ביתית הוא חיפוי הדק. הדק מתכתב יפה עם כל הנראות של הגינה ויוצר אווירה כפרית ורגועה. ישנם שני סוגי דקים עיקריים: דק טבעי מעץ בעל מראה אותנטי, והוא משתלב נהדר בגינה, אולם יחד עם זאת הוא דורש תחזוקה, מינימום אחת לשנה של צביעה ושימון. יש סוגי דקים טבעיים רבים בשוק, כשהמחיר שלהם משתנה בהתאם לאיכות העץ. הסוג השני הינו דק סינטטי – (דק שהוא ממוחזר) דק מלאכותי שהעלות שלו יקרה הרבה יותר גבוהה מדק העץ, אך הוא מחזיק ביתרונות רבים כגון – חסכון בתחזוקה, חוזק ועמידות ואפשרויות בחירה בגוון המתאים.

אבני מדרך

אבני מדרך אלו אבנים שטוחות בעלות טקסטורה חלקה שמשמשות כמצע מקורי לגינה ומעניקות לה מראה ייחודי וקסום. יש מגוון סוגים של אבני מדרך – אבני מדרך מסלע חתוך ומבזלת ועוד. אפשר לשלב לצד האבנים הללו כל אלמנט משלים כמו אבני חלוקי נחל, דשא סיני, מרכיבים של מים וכדומה.

בטון מוחלק או ריצוף

לאחרונה יותר ויותר גינות ביתיות משלבות ריצוף חוץ מאבן טבעית או מבטון מוחלק. המראה הטהור שמתקבל עם כל מגוון הצמחייה מספק מראה מרשים וחדשני, בעיקר בבתים בסגנון מודרני. המראה הנקי שמתקבל עם הצמחייה משתלב יפה בעיצוב גינה בסגנון מינימליסטי, שמאפיין את הגינה המודרנית. אפשר לבחור בטון במבחר גוונים, על אף שהגוון האפור והטבעי של הבטון, משתלב הכי יפה עם הפרחים הצבעוניים.

אלמנטים נוספים

אפשר להכיל בגינה עוד מנעד רחב של אלמנטים שיצרו מראה עשיר ומיוחד כמו חלוקי נחל, מזרקות ומפלים קטנים, מסלעה ובריכת דגים. בנוסף, אפשר יהיה לשלב מגוון צמחיה, פרחים, עצים ושיחים שישלימו את כל הנוף הירוק של הגינה, בהיעדר דשא טבעי.

נסכם שניתן היום בלי כל בעיה לעצב גינה פורחת ויפה בלי כל שימוש בדשא טבעי ומבלי שנרגיש גם בחסרונו. היתרונות הינם לא מעטים והם גם חוסכים הרבה זמן וכסף, בייחוד לאור קצב החיים שלנו היום.