בניית דק – איזו סוג עץ לבחור?

דק הוא משטח עץ שמשמש לחיפוי הקרקע והוא משובץ בגינות ובשטחים נרחבים כמו גני אירועים, מסעדות וכדומה. כשבוחרים דק לגינה זה רגע שבו נבחר למעשה את המהות ואת הקו העיצובי של הגינה שישתקף באמצעות הדק ויאיר את פני היושבים וכל יתר האלמנטים שנמצאים בה. ישנם מספר סוגי עצים שמהם ניתן להכין דק ומחלקם תוכלו להתרשם במאמר שלפניכם. אחד הדברים שחשוב להכיר בהם זה רמת העמידות של כל דק בהתאם למיקום שלו, לדוגמא, אם מדובר בגינה שנמצאת רוב הזמן חשופה לשמש או בסמוך לבריכת השחייה, יש להתאים את הדק לאותם התנאים. אז באיזה דק כדאי לבחור?

עץ  לדק – מבחר גדול של אפשרויות

כפי שצוין יש מנעד רחב של סוגי עצים שמתאימים לבניית דק, אך ההתאמה תעשה לפי התנאים של הסביבה והמאפיינים של הדק עצמו, תוך התחשבות בעלות ובזמינות של העץ. כל עץ מכל סוג ידרוש תחזוקה, אלא אם כן מדובר בדק שהוא מעץ סינתטי, והוא מן הסתם דרוש הרבה פחות תחזוקה מעץ טבעי. ישנם סוגי עץ שחשיפה מרובה שלהם לשמש תפגע בסיבים של הדק הרבה יותר מחשיפה שלהם לגשם ולרטיבות וכך גם תקצר את אורך החיים שלהם. כיום, מול כל סוג של חשיפה, ניתן יהיה להגן על הדק ולתחזק אותו באמצעות חומרים שונים שמורחים אותם על הדק כמו צבע ושמן, חומרים שיעניקו לדק אורך חיים ומראה מרהיב.

עץ אורן לדק בארץ השימוש להקמת דק נעשה בדרך כלל באמצעות עץ מסוג אורן. עץ זה נחשב לנוח במיוחד לעבודה והוא גם קל לתחזוקה. היה ועץ האורן יהיה מתוחזק נכון, הוא עשוי להחזיק לאורך שנים ארוכות. יחד עם זאת חשוב לציין שבבניית דק אורן, נהייה חשופים ליותר מזיקים, שכן הם נמשכים לעץ זה ולכן יש לתחזק אותו בהתאם.

עץ הארז – עץ ארז הוא עץ שתכונותיו זהות לעץ האורן, אולם הוא נחשב ליותר עמיד לאורך זמן וכן, העלות שלו אינה יקרה ביחס ליתר העצים.

עץ טיק – במידה ואתם מעוניינים לבנות דק לצד הבריכה בגינה או לבנות אותו בסמוך לחוף הים או במסעדה בחוץ ההמלצה תהייה לעשות שימוש בעץ טיק. עץ הטיק נחשב לעץ עמיד ואיכותי בשל צפיפות הסיבים שלו ולכן הוא גם מותאם לאזורי לחות ויחזיק מעמד מעולה לעומת כל עץ אחר, לצד ים או בריכה. עץ טיק ידוע בכך שהוא מכיל בין סיביו כמות יפה של שמן ולכן מאוד נעים להתהלך עליו. בנוסף, הוא מפיץ ניחוח נעים.

עץ איפאה- עץ האיפאה נחשב לאלטרנטיבה מעולה לעץ הטיק. במידה והמחיר של הטיק יקר תוכלו להחליף אותו בבניית דק איפאה שהוא בעל איכויות זהות לעץ הטיק וכך תצליחו גם להוזיל בעלויות הקמת הדק שלכם.

דק סינטטי – דק זה הוא דק שיהיה ראוי לשקול לא פעם בהקמת הגינה. דק סינטטי הינו בעל מראה מלאכותי וחלק, אך יחד עם זאת, בניית דק סינטטי יספק עמידות גבוהה, לרבות בתנאי אקלים קיצוניים ועלותו זולה בהשוואה לכל יתר הדקים הטבעיים.

דק מעץ במבוק – עץ זה נחשב לעץ פופולארי עבור הקמת דק בגינה, זאת בשל החוזק והעמידות שלו וגם בשל היותו אלסטי מאוד ואקולוגי. החוזק שלו הוא היתרון המובהק שלו הוא לא נפגע ונשרט בקלות ותמיד נראה חדש. כמו כן, הוא בעל מראה מרשים ויוקרתי ומאוד מתאים לגינות.