ריצוף חוץ הינו מרכיב משמעותי וחלק אינטגרלי מכל עיצוב החלל של הגינה. מאחר ומדובר באלמנט שעלותו גבוהה, חשוב לא להיגרר לטרנד אופנתי שעשוי להשתנות כל הזמן ולהכיר בכל מגוון אפשרויות ריצוף חוץ ומתוכם להתאים את הריצוף שיחזיק לאורך השנים. כמו כן, מומלץ לתכנן ולבחור בקפידה את הריצוף על מנת שכל ישיבה בחוץ תהווה חוויה נעימה מחדש. עוד מומלץ, לקחת בחשבון את התחזוקה הנדרשת בבחירת הריצוף, להתאים אותו למבנה ולגודל השטח, לטעם שלכם וגם לתקציב.

לריצוף חוץ - אפשרויות לריצוף חוץ

אפשרויות לריצוף חוץ

מהן האפשרויות הקיימות בשוק הריצוף?

כדי לא להפוך את החצר שלנו לבליל של סגנונות ריצוף ולהצליח ליצור זרימה והרמוניה, חשוב לשמור על אחידות ולהתאים את הריצוף ליתר האלמנטים בחלל. כמו כן, יש לדאוג להתאמה בין הריצוף הפנימי של החלל הבית לבין הריצוף של הגינה. כל הריצופים שמיועדים לחוץ צריכים להיות מחוספסים נגד החלקה בימים גשומים ועמידים בפני מי השקיה.

סוגי ריצוף יתרונות וחסרונות

אבנים משתלבות – את האבנים הנבחרות ניתן להניח על מצע מהודק עשוי בטון. היתרונות של אבנים משתלבות כריצוף לחלל החיצוני הינו העלות הזולה שבאה לידי ביטוי גם ברכישת האבנים וגם באופן הביצוע. כמו כן, מדובר בבחירה אקולוגית וירוקה שמגיעה בשלל צורות, גוונים ועיצובים. החסרונות הינם במראה פחות מרשים בחלק מהדגמים של האבנים ובעשבים שעלולים לצמוח בין האבנים.

ריצוף חוץ מאריחי גרניט פורצלן – גרניט פורצלן הינו האריח המושלם. קל לנקות אותו ולתחזק אותו, הוא מגיע במגוון של צבעים ועיטורים, ומצליח לשמור על הגוון שלו לאורך שנים בחלל החיצוני ונחשב לזול ביחס ליתר הריצופים. החיסרון הינו בכך שהוא פחות עמיד למשקלים כבדים ואם קיים צורך בתשתית מבטון זה עלול לייקר את הריצוף.

אריחי קרמיקה

אריחי קרמיקה נחשבים למאוד נוחים לריצוף בחוץ, הם עמידים לאורך זמן, נוחים לתחזוקה וניתן להמשיך אותם כבר מפנים הבית לכיוון החוץ. החיסרון יכול לבוא לידי ביטוי בהחלקה לכן חשוב שיהיו מחוספסים.

בטון מוחלק

ריצוף חוץ בבטון מוחלק שונה מריצוף באריחים, היתרונות שלו שניתן לבצע בו כל חלוקה שרוצים לרבות במרצפות גדולות במיוחד. בנוסף, הרצפה נראית כמו משטח אחיד וחלק ועבודת הריצוף שלו מהירה יותר מכל ריצוף אחר. החיסרון יבוא לידי ביטוי  בעיקר במחיר הגבוה שלו.

אבן טבעית

אבן טבעית תתמזג עם נפלא עם הטבע כשהיא מרוצפת בחוץ, ותספק מראה מיוחד ורומנטי, אולם יש לה גם חסרונות שצריך להכיר בהם, כמו כתמים שיישארו בה בלי יכולת להסירם ואם תבקשו מראה חלק ואחיד מדובר כבר בעלות גבוהה במיוחד.

ריצוף דק עץ

יתרונות של דק מעץ לחיפוי חוץ יספק אוירה חמימה וכפרית. כמו כן, נעים לפסוע על הדק. אפשר להקים אותו ולפרק אותו במהירות. החסרונות שלו שמדובר בעץ שזקוק לתחזוקה אחרת הוא עלול להיראות מיושן, הוא רגיש למזיקים, לא יעיל כל כך בשמש חזקה כמו השמש בארצנו וחשוב שהוא יתכתב עם החלל הפנימי, אחרת הוא יצור תחושת בידול.

דק סינטטי

כיום השוק רווי בדקים עשויים מפלסטיק ממוחזר שנראים כמו עץ טבעי אבל קלים יותר לתחזוקה. היתרונות שלהם הינם התחזוקה הפשוטה ועמידותם מול נזקי מזג האוויר. החיסרון שמדובר בחיפוי סינטטי ולא טבעי וזה ניכר לעין.

משטחי גומי – יתרונות של משטח גומי על פני כל אפשרויות ריצוף חוץ האחרות, שכאן נעשה שימוש בחומר ממוחזר שמאוד קל לנקות אותו, הגומי אידאלי כמשטח עבור כל פעילות של ילדים ולפעילויות ספורט. החיסרון שלו בעיקר נעוץ במראה פשוט ולא מהודר.